Get FREE Ground shipping when your order is over $150. Anywhere in Canada.

Your city is with $ minimum order

Ounce Deals Canada: What a 28g Ounce Really Costs

Updated September 2026

A full ounce of flower, 28g, runs $59 to $180 CAD at KingCrop today, with a 13-strain ounce deals shelf at the bottom of that range. KingCrop is an online cannabis retailer serving adults 19+ across Ontario, with same-day delivery in the northwest GTA and mail order across Canada. Per gram, that is $2.11 to $6.43.

How much is an ounce of weed in Canada right now?

An ounce is 28g, and at KingCrop a 28g bag of flower costs $59 to $180 CAD as of September 2026, depending on the shelf. Three shelves carry ounces: the ounce deals shelf, the AAA shelf and the AAAA shelf. The spread between the bottom and the top of our own shelves is $4.32 a gram.

The conversion itself is handled in our explainer on weed measurements. This page is narrower: real prices, the per-gram number behind each one, and the arithmetic of buying 28g instead of smaller bags. Grading gets the same treatment in our AAAA versus AAA breakdown, so we will not rehash it here.

From our own order data: flower is about half of what customers buy from us, 49% of sales by category, and the full 28g ounce is the most common flower size ordered.

Ounce buyers are not an edge case here.

What is on the ounce deals shelf?

The ounce deals shelf is 13 strains, each one 28g bag with no smaller sizes, at $59, $79, $99 or $109 CAD: $2.11 to $3.89 per gram. Eight sit at $99. Two are small buds, and eight carry the same AAA label as strains selling for $140 an ounce further down.

Prices below are as of September 2026 and come from our 1 oz Deals category.

Strain Type 28g Per gram
Blue Dream Sativa, AAA $59 $2.11
Candy Kush Indica, AAA $59 $2.11
Platinum Oreos Hybrid, AAA $79 $2.82
Chemdog Hybrid, AAA $99 $3.54
Donkey Butter Smalls Indica, small buds $99 $3.54
Gas Mints Indica, AA $99 $3.54
Pink Gelato Hybrid $99 $3.54
Pink Rockstar Smalls Indica, small buds $99 $3.54
Pulp Friction Indica, AAA $99 $3.54
Purple Gelato Hybrid, AAA $99 $3.54
Sweet Envy Hybrid, AA $99 $3.54
Pink Tuna Indica, AAA $109 $3.89
Tropical Gas Indica, AAA $109 $3.89

Everything on this shelf ships as a single 28g bag, and our lowest per-gram prices sit here: Blue Dream and Candy Kush at $59, or $2.11 a gram. It is also where we point a first-time ounce buyer.

How much does a AAA ounce cost?

A AAA ounce costs $59 to $140 CAD for 28g as of September 2026: $59 to $109 on the deals shelf above, $98 to $140 here, or $3.50 to $5.00 per gram. This is the shelf where the size question bites, because most AAA strains are sold in 7g, 14g and 28g, so the saving sits on one row. Bottom and top are $42 apart on identical weight.

All prices as of September 2026, taken from the AAA flower category. A cell reading n/a means that size is not in stock today.

Strain Type 7g 14g 28g Per gram at 28g
Blackberry Pie Hybrid n/a n/a $98 $3.50
Master Yoda Indica $40 $60 $105 $3.75
Candy Rain Hybrid $55 $80 $140 $5.00
Donkey Butter Indica $55 $90 $140 $5.00
Pink Goo Indica $55 $80 $140 $5.00
Pink Tomford Indica $55 $80 $140 $5.00
Durban Poison Sativa $55 $80 $140 $5.00

Blackberry Pie at $98 is the lowest per-gram ounce on the AAA shelf, at $3.50, and it is the row reading n/a: today it is bagged as the 28g only. Master Yoda sits at $105, or $3.75 a gram, and it is an indica, so it is the heavier end of the shelf without the $140 ticket. One oddity: Donkey Butter charges $90 for 14g, while its shelf-mates at the same $140 ounce price charge $80. That changes nothing about the ounce. It does change the two-bag math.

Every flower strain in stock has an ounce on sale, so these three tables are the whole ounce catalogue as of September 2026.

Is a AAAA ounce worth $180?

A AAAA ounce is $180 CAD for 28g on all eight AAAA strains we stock in ounce form, which is $6.43 a gram, and it earns that price only if you can tell the difference once the bag is open. No AAAA ounce is priced lower, so the cheap way to test the shelf is a 7g bag at $65 before you commit to 28g.

Prices as of September 2026, from the AAAA flower category.

Strain Type 7g 14g 28g Per gram at 28g
Bananas & Blow Hybrid $65 $110 $180 $6.43
Frosted Cherry Hybrid $65 $110 $180 $6.43
LSO Blackberry Hybrid $65 $110 $180 $6.43
LSO Cherry Paloma Hybrid $65 $110 $180 $6.43
LSO Lemon Cherry Hybrid $65 $110 $180 $6.43
LA Kush Pop Indica $65 $110 $180 $6.43
Pink Rockstar Indica $65 $110 $180 $6.43
Mango Haze Sativa $65 $110 $180 $6.43

We will not pretend $6.43 a gram is a value argument. It is not. Against a $140 AAA ounce, a AAAA ounce has to earn a $40 premium every time you open the bag. Some people find that it does. If you are buying on price, it does not.

Does one 28g bag beat four 7g bags, and when does it not?

Yes, on every strain above that comes in more than one size: one 28g bag costs less than four 7g bags of the same flower, by 31% to 36% depending on the shelf. Three worked examples, at September 2026 prices.

  • Candy Rain, AAA: four 7g bags at $55 each is $220. One 28g bag is $140. You keep $80, which is 36% less for the same weight.
  • Master Yoda, AAA: four 7g bags at $40 each is $160. One 28g bag is $105. You keep $55, which is 34% less.
  • Pink Rockstar, AAAA: four 7g bags at $65 each is $260. One 28g bag is $180. You keep $80, which is 31% less.

Two 14g bags narrow the gap without closing it. Two 14g of Pink Rockstar is $220 against $180 for the ounce, so the ounce is $40 less, or just over 18%. Two 14g of Candy Rain is $160 against $140, a $20 gap, or 12.5%. The packing differs too: 14g reaches you as two 7g bags, 28g as one.

The ounce is the wrong buy in two situations. If you have never smoked the strain, buy the 7g and pay the premium for the information: $55 is a cheaper mistake than $140. If you smoke rarely, 28g of one strain is a lot of flower to keep in good shape and a lot to stay interested in. We would rather sell you two different 7g bags than have an ounce go stale in a drawer.

How do you order an ounce for delivery or mail order?

Order between 12PM and 10PM for same-day delivery in the northwest GTA, or place a mail order early in the day and it goes out the same business day. Checkout shows the cutoff for today. The order minimum is $60 CAD. Local delivery is $10, and delivery or shipping is free once the order reaches $150 after discounts, which matters when you are comparing ounces: one $99 ounce lands at $109 delivered locally, while a $180 AAAA ounce clears the free line on its own.

Every order is 19+ and ID verified. If you are not sure the same-day zone reaches you, check the delivery area page before you build the cart, because outside it the same ounce travels as mail order. Anything we have not covered here is probably answered on the store FAQ, and the rest of the flower catalogue, including the sizes below 28g, sits in the weed category.

What else do people ask before buying an ounce?

The five below cover mail reach, how an ounce is packed, payment, mixing strains in one order, and how long a local ounce delivery takes.

Can you mail an ounce to an address outside your same-day zone?

Yes. We mail order across Canada, so an ounce can travel well outside the northwest GTA same-day zone. Place the order early in the day and it goes out the same business day, with the cutoff for today shown at checkout. The $150 free shipping line applies, and the order is still 19+ and ID verified.

How is an ounce packed when it arrives?

An ounce arrives as a single 28g bag, so it is opened once rather than four times. Multi-weight strains are bagged in 7g and 28g units, which is why a 14g order reaches you as two 7g bags rather than one.

How do I pay for an ounce?

You can pay by Interac e-Transfer, card on mail orders, or cash on delivery locally, and the options open to you appear at checkout. The minimum order is $60 CAD, which every ounce clears on its own except the $59 deals. Every order of $60 or more includes a free gift.

Do I have to buy 28g of a single strain?

No. Most AAA and AAAA strains on this page are also sold in 7g and 14g, so two different 7g bags in one order is normal here. The ounce deals shelf is the exception: all 13 strains there are sold as 28g only, and on the AAA shelf Blackberry Pie is an ounce-only bag today.

How long does a local ounce delivery take?

Same-day orders inside the northwest GTA usually arrive within about two hours of being placed. That holds for a $99 ounce and a $180 one, since an ounce is one bag either way. Outside the same-day zone, the order travels as mail order instead.

Which ounce goes in the cart first?

Start on the ounce deals shelf if the per-gram number is what you are chasing, because its 13 strains land at $2.11 to $3.89 a gram. If you would rather try 7g before committing to 28g, the AAA shelf gives you that option from $40 a bag. Both shelves are priced as shown above as of September 2026, and every order is 19+ and ID verified.

Updating…

Your cart is empty

Free gifts start at $60.

Free delivery on orders over $150.00.

Delivery or mail?
  • No products in the cart.
2-HOUR GTA DELIVERY, 12PM–10PM DAILYFREE GIFTS START AT $60FREE SHIPPING OVER $150$10 DELIVERY FEE. MINIMUM ORDER $60.